MEJZLÍK HANDPAN – zlaté české ručičky

Českého výrobce handpanů, Vojtu Mejzlíka – Mejzlík handpan jsem poprvé zaregistroval začátkem roku 2021 a jeho výroba nástrojů mě zaujala natolik, že jsem ho oslovil na spolupráci a po vzájemné dohodě jsme rozvinuli spolupráci všemi směry. Vojtovi šikovné ruce a cit pro výrobu si zaslouží pozornost všech zájemců o pořízení handpanu v dobré kvalitě za velice rozumnou cenu. Jeho nástroje začínají cenovkou 18.000 Kč a osobně je využívám na svých handpan workshopech a vystoupeních. V Handpan Centru je možné si tyto nástroje vyzkoušet a pořídit.

Handpan: Mejzlík handpanhandpan player: Jiří Káš www.handpan.cz

Kde jsi se poprvé setkal s handpanem a jak na tebe zapůsobil?

Handpan jsem poprvé viděl na videu, byla to snad ona legendární skladba od Hang Massive – once again a jako mnoho dalších mě právě tato nahrávka přivedla k rozhodnutí, že handpan „musím“ mít 🙂 Ale k tomu než jsem si první handpan pořídil vedla ještě dost dlouhá cesta skrze různé jazýčkové železné bubínky, spoustu let hraní na djembe atd.


Proč jsi se rozhodl vyrábět handpany?

Chtěl jsem něco tvořit, něco co by mě vznikalo pod rukama což mě do té doby strašně chybělo. Mám rád i dřevo, ale to tak dobře nezní.

Kdy jsi začal s výrobou handpanů?

První pokusy sahají asi do roku 2017 kdy jsme si s kamarádem koupili bronzový plech a zkoušeli ho tepat.


Co byl důvod, jaká byla motivace?

Hudba, sebevyjádření skrze hudbu a improvizaci. Mám několik hlubokých zážitků spojených s hudbou, ať už to byly housle, klavír nebo elektronická hudba a hodně mě ovlivnil jeden nedávno zemřelý a mladý hudební skladatel, který aniž by znal noty tak skládal hudbu která mu šla přímo z duše a ze srdce. To je ta inspirace kterou hledám a ne něco co je napsané v notách a co se člověk naučí jako cvičené zvířátko. Pokud se bude každý učit to co už bylo vytvořeno, nebude tady žádný velký skladatel, který by přinesl něco nového.

Kde a jak vznikaly první handpany a jaké byly začátky?

Bylo to v jedné garáži přímo tady v Jedovnicích u rybníka a bylo tam strašné vlhko a zima, nic ideálního pro výrobu nástrojů ze železa. Žádný učený z nebe nespadl a první nástroje vůbec nezněly, trvalo několik let zkoumání, učení a studování než se to pohlo, ale nebyl jsem na to sám, měl jsem i trpělivé a ochotné učitele a kamarády kteří mě podporovali. Psal jsem si během těch let s lidmi z celého světa od Jižní Ameriky až po Japonsko, což bylo super. Lidé v tomhle odvětví jsou většinou otevření a nebojí se sdílet svoje know how – on se to stejně člověk musí naučit sám, je to jakoby vám Beethoven vysvětloval jak skládat sonáty aniž by jste kdy hráli na klavír a nebo Michael Schumacher jak se stát mistrem formule 1 aniž by jste kdy řídili auto.


Největší výzva, nejtěžší handpan?

Nejtěžší handpan má kamarád a váží skoro 10 kilo, vím že nikdy nic takového vyrábět nebudu protože by mně asi upadly ruce 😀 Ne vážně, tlustý materiál kolem 1.5mm je velice obtížný na zpracování, i když záleží také na typu nitridace. Dřív jsem dělal 1.2mm s tvrdou nitridací a už bych se k nim nevrátil, byla s tím opravdu velká dřina. Chystám se na nerez (už několik let) a také na ember steel, což je také druh nerezi. Výzva je obecně vyrobit a naladit tóny které do té doby člověk nikdy nedělal – ať už ty hluboké a nebo vysoké.


Jaký byl první vydařený handpan a jaký jsi měl pocit, když ti zacal zpívat pod rukama?

První vydařený byl i ten první slepený 🙂 Vše se zlepšovalo a neustále zlepšuje postupem času a pocit se dá jen těžko popsat. Snažím se nástroje dělat tak aby se líbily jak mně, tak i člověku pro kterého je ten nástroj určený.

Kolik už jsi vyrobil nástrojů?

Pár desítek, do konce roku by to mohla být snad stovka 😉

Kde se vidiš za pár let?

V Chorvatsku u moře kde budu dělat jen z nerezi (kvůli slanému vzduchu který koroduje ocel), učit improvizaci na klavír, provozovat tam lanovou dráhu, pěstovat spirulinu a možná něco dalšího 😀

Jaké máš jiné zájmy?

Jezdím hodně na kole do přírody, to je moje droga, tedy ježdění do kopce a pak z kopce. Čtu si Grofa a podobné knížky. Když je počasí a volno tak chodíme co nejvíce dělat oheň ven, poslouchat hudbu a nebo si zajamovat.

Jakou hudbu posloucháš?

Poslední dobou stylem folktronicu, Omniu ale i starší jazz, rap atd.

Jak relaxujes když nevyrábís?

Spánkem 🙂

Vojtěch Mejzlík – www-mejzlik-handpan.cz

Rozhovor vedl: Jiří Káš – www.handpan.cz, www.handpanista.cz