Péče o handpan: čištění a předcházení korozi

Pořídili jste si handpan a nevíte si rady s jeho údržbou a ošetřením proti korozi? Zde jsou tipy jak o svůj handpan pečovat.

Znáte odpověď na otázku,, Vlastním handpan nitridovaný, nerezový nebo ze surové oceli?“ Pokud víte z jakého materiálu je váš handpan, zde máte odpovědi na údržbu každého typu.

1/ Handpan z nerezu nevyžaduje speciální péči jako ostatní nástroje. Handpan stači po hraní otřít suchým hadříkem nebo jednou odmastit lihem od mastnoty, solí a nečistot a následně přeleštit třeba Balistolem, kokosovým olejem nebo silikonovým olejem. Pokud na handpan hrajete jen nárazově a pár minut denně není třeba handpan neustále leštit. Když provedete údržbu jednou za čtrnáct dnů či měsíc, je vše v pořádku.

2/ Nástroje z nitridované oceli jsou na tom podobně jako nerezové, ale i tak může časem vzniknout rez zejména v případech, kdy dojde k narušení ochranné vrstvy třeba při ťuknutí o stojan, zeď, při pokládání na zem, kde kamínky mohou způsobit drobné škrábance a naruší povrch. Pokud se vám podaří podobnou náhodou handpan poškodit, měli byste ošetřovat častěji a následným způsobem.

  • Odmastíme povrch papírovým ubrouskem nebo tkaninou horní část handpanu. Používejte čistič na bázi lihu, NE agresivní chemie.
  • Odmastíme povrch papírovým ubrouskem nebo tkaninou spodní část handpanu. Používejte čistič na bázi lihu, NE agresivní chemie. Zvláštní péči věnujte oblasti otvoru, protože za tuto část handpan držíte při přenášení.
  • Odmaštění je ideální provést ve dvou krocích jdoucích po sobě.
  • Pokud někde odhalíte místo se začínající korozí, na toto místo se soustřeďte dvakrát tolik. Musíte odstranit začínající korozi.
  • Následně naneste třeba Balistol, kokosový olej nebo silikonový olej na povrch z obou stran. Olej nenanášejte dříve než bude rez odstraněna, tím byste rez zakonzervovali.

3/ Handpan ze surové oceli vyžaduje naprosto maximální péči a je nejnáročnější takový handpan udržet v kondici a bez rzi. Na jednom ze svých handpanů vidím, že udržet takový handpan v dokonalém stavu je téměř nemožné, rez pouze eliminuji, ale stále se vytváří. Pokud máte možnost volby, těmto handpanům se vyhněte obloukem a pořiďte si buď nerezový nebo nitridovaný handpan. Jak tedy ošetřovat handpan ze surové oceli?

  • Lihem odmastíme povrch papírovým ubrouskem nebo tkaninou horní část handpanu. Používejte čistič na bázi lihu, NE agresivní chemie.
  • Lihem odmastíme povrch papírovým ubrouskem nebo tkaninou spodní část handpanu. Používejte čistič na bázi lihu, NE agresivní chemie. Zvláštní péči věnujte oblasti otvoru, protože za tuto část handpan držíte při přenášení.
  • Odmaštění je ideální provést ve třech krocích jdoucích po sobě.
  • Když vidíte začinající rez, soustřeďte se na toto místo třikrát tolik. Musíte odstranit začínající korozi. K odstranění koroze můžete použít i jemný kartáček s jemnými vlákny, třeba kartáček na zuby. Nepoužívejte drátěný kartáč!
  • Po odstranění rzi naneste z obou stran třeba Balistol, kokosový olej nebo silikonový olej.

DOPORUČENÍ: Někteří hráči se na spodní část moc nezaměřují, protože hrají na horní část a spodní část mají položenou na stojanech, ale nesmíme zapomenout na fakt, že s handpanem manipulujeme a mastnýma rukama saháme i na spodní půlku, zejména v oblasti otvoru. Kdo má položený handpan při hraní na nohách, tak především v letním období, kdy se člověk nejvíce potí, propotí i tkaninu na kalhotách / kraťasech a sole s mastnotou projdou přes látku na spodní část. Doporučuji tedy údržbu handpanu z obou stran stejnoměrně.

Text: Jiří Káš – www.handpan.cz, NEO handpan – ruční výroba handpanů, handpanmaker

MagicPan: www.magicpan.cz, Handpan kurz: www.handpan-kurz.cz, Handpan výroba – www.handpan-vyroba.cz Handpanista: www.handpanista.cz

Související obrázky: