Jak (NE) naletět při pořizování handpanu! Čínská masová výroba, bazar nebo nový značkový handpan?

Zaslechli jste zvuk handpanu, zamilovali se a nyní se připravujete splnit si svůj velký sen? Aby se z pořízení nestala černá můra, podělím se s vámi o svoje letité znalosti ze světa handpanů a nabídnu možnosti na pořízení handpanu. Otevřeně upozorním na všechny neduhy, problémy a úskalí související s pořízením a vlastnictvím handpanu.

V první řadě si ujasněte, jak moc se budete nebo chcete handpanu věnovat, jak kvalitní nástroj chcete, kolik jste ochotni utratit a jaký chcete mít z handpanu zážitek. Existuje mnoho způsobů kde handpan pořídit, ale každý má svoje problémy nebo úskalí na které zamilovaný a handpanu chtivý člověk vůbec nepomyslí nebo o nich nemá ani tušení.

Jdeme na to!

 • 1/ Handpan kolem 25.000 Kč. Handpan z ČÍNY je dobrá volba, lepší než z druhé ruky nebo z bazaru. Čínské handpany nabízejí zajímavou příležitost pořídit nový, pěkně zpracovaný handpan za relativně nízkou cenu. Zvuk těchto handpanů je však poslouchatelný jen v případě, že natrefíte na dobrý kus, což je téměř zázrak. Měl jsem jich v ruce několik a ladění nebylo dobré. Do začátku vám ale jistě postačí, jestliže nemáte úplně hudební sluch nebo chcete udělat kompromis kvalita/cena. Pokud se sejdete s jiným hráčem, který vlastní kus vyrobený na míru nebo má perfektně vyladěný nástroj přímo od výrobce, velice rychle pochopíte rozdíl a stejně časem dospějete k závěru, že si radši připlatíte a koupíte nějaký kvalitní nástroj. NO NAME handpany, SELA, PATTERA či jinak označkované čínské handpany jsou zajímavou alternativou a cenově dostupnou do té doby, než dojde na doladění či nutný servis v případě poškození handpanu.
 • PROBLÉMY: Pokud nastane situace, že se vám handpan rozladí nebo poškodí, můžete handpan rovnou vyhodit a koupit si nový. Handpany vyráběné v továrnách mají nestabilní ladění a brzy se začne zvuk rozpadat a měnit v úpění. Čínské handpany jsou určené pro masu lidí, kteří nepoznají rozdíl nebo nemají srovnání mezi nekvalitním a kvalitním, ručně vyrobeným handpanem. Slouží k uspokojení potřeby vlastnit alespoň nějaký handpan. Jedná se čistě o spotřební věc, stejně jako toaletní papír. Čínský handpan vám žádný maker nevyladí už jen z principu. Investice do takového handpanu bude ztrátová, protože tyto handpany ztratí hodnotu hned po pořízení a případný prodej v budoucnu bude téměř nemožný. Tato rozladěná Sela se u mě objevila na soukromém kurzu dne 9.11.2023, úplně nový kus z obchodu. https://youtu.be/4rJ-GQgFsFA?si=V8MEGrvO9ab7NY5s
 • 2/ ŠPATNÁ VOLBA! Handpan od 15.000 do 40.000 Kč z druhé ruky nebo z bazaru. Bazarovka může vypadat lákavě a zajímavě, ale jedná se o nejhorší a nejkomplikovanější koupi vůbec. Pokud přemýšlíte o handpanu z druhé ruky, pokusím se vám tuto variantu vymluvit. Abyste pořídili handpan z druhé ruky musíte mít znalosti o handpanech, měli byste vědět na co se při koupi zaměřit a také je nutná ladička. Pokud tyto znalosti nemáte a máte pouze omezené finance, kupte si radši novou Čínu, která vás vyjde na stejné nebo i lepší peníze.
 • SPOUSTU PROBLÉMŮ: 1/ Nevíte, kdo jak s handpanem zacházel a jestli nebyla zanedbaná péče o handpan. Začínající korozi nemusíte vidět, koroze narušuje barvu zvuku. 2/ Nepoznáte, zda je handpan správně vyladěn, protože nevíte, jak má opravdu znít. Měli byste vědět, v jaké stupnici je handpan naladěný a znát konkrétní noty. Je potřeba ladička a také je potřeba vědět, jak noty otestovat s ladičkou. 3/ Můžete koupit handpan bez původu, kde není znám výrobce. Dobré a kvalitní handpany jsou označené výrobcem na horní nebo dolní skořepině ( SHELLU ) případně uvnitř v oblasti dingu a bývá ještě podepsán konkrétním výrobcem dané značky, který odpovídá za zpracování a kvalitu. 4/ Můžete draze koupit prototyp ( prvotina výrobce nebo nepovedený handpan s nějakou vadou či špatně vyladěnou notou), který byl prodán výrobcem zájemci za minimální částku a ziskuchtivý majitel handpan nabídne do prodeje i za cenu kvalitního handpanu. U takového prototypu nebývá podpis ani značka. Pokud nějaký maker nabízí prototyp k prodeji, měl by být označen jako prototyp. Dle mého názoru by měl být prototyp rozebrán nebo uložen u makera a vůbec neprodáván. Znám případ, kdy byl prototypový handpan ze surové oceli zakoupen nevědomím kupcem za více než 38.000 Kč. V podstatě dotyčný koupil šrot se začínající korozí za nesmyslnou částku. Prototypů je na českém trhu opravdu velké množství. 5/ Lajk nepozná, z jakého materiálu je handpan vyroben, zda se jedná o nerez, nitrid nebo surovou ocel. 6/ POZOR NA „SCRAP“ SHELLY ( kazové skořepiny )! SCRAP „šrotovou nebo-li kazovou“ ocel , která je popraskaná na určitých místech, má špatnou nitridaci v případě nitridovaného materiálu nebo má materiál jiné skryté vady, jsou používané ke snížení vstupních výrobních nákladů a dosáhnutí nízké ceny na trhu. Tyto kazové materiály výrobce pořizuje vědomě za nízkou cenu od dodavatele. O konkrétních kazech je handpan maker obeznámen dodavatelem materiálu, ale výrobce handpanů již o této skutečnosti neinformuje koncového zákazníka. Handpany z kazového materiálu jsou pak nabízené jako nové za lákavé ceny. SCRAP ocel většinou používají začínající handpan makeři nebo nepoctiví výrobci, kteří nechtějí utrácet peníze za kvalitní materiál, potřebují na něčem ušetřit nebo se naučit vyrábět. Handpan z kazového materiálu by se vůbec neměl dostat do oběhu za žádnou cenu. Toto může být obrovský problém pro majitele. Můžou nastat rušivé rezonance, koroze či rozpadání ladění.
 • Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, pořádně si handpan vyzkoušejte a prohlédněte ze všech stran i zevnitř. Jestli se vám handpan bude líbit, zakupte si ho.
 • 3/ Handpan od 40 do 120.000 Kč od zahraničního výrobce.
 • Pokud jste rozhodnutí utratit tyto peníze do zahraničí, najděte si konkrétního výrobce a kontaktujte ho napřímo. Vynechte místní prodejce, ušetříte pár tisíc za provizi z prodeje. U špičkového handpanmakera, pokud budete mít štěstí, pořídíte skladový handpan, ale většinou se jedná o zakázkovou výrobu na čekací listině. Tito výrobci jsou kvalitní a mají dlouholetou tradici, osobně vlastním několik handpanů z Maďarska a jeden z Anglie, které jsou v tuto chvíli na prodej v handpan shopu. Od té doby, co vyrábím vlastní handpany pod značkou NEO handpan, už zahraniční handpany nepořizuji.
 • ÚSKALÍ: Jakmile dojde na opravu poškozeného handpanu či doladění, připravte si tučnou částku za dopravu k výrobci, ladění not a na to, že nějakou dobu svůj handpan neuvidíte. Počítejte, že doprava handpanu do zahraničí vyjde 3-10.000 Kč ( cena je závislá na vybrané lokalitě a počítejte i s dopravou nazpátek ), plus cena za ladění jedné noty, která číní cca 50-150 EURO za notu, dle výrobce. Práce s kovem a jeho ladění je velice specifická věc a tak u ladění jedné noty proces nekončí. V případě poškození handpanu je nutné handpan odborně rozebrat, opravit a znovu kompletně celý přeladit. Pokud máte handpan rozladěný, měl by ho ladit pouze výrobce, NE jiný handpan maker. Četl jsem o případu, kdy byl zakoupen originální HANG ze Švýcarska a tento Hang byl přeladěn špičkovým handpan makerem, dle vyjádření Felixe z PanArtu se již nejedná o originální Hang, ale o handpan, protože byl přeladěn jinde než v PanArtu. Tím ztratil polovinu svojí hodnoty. Každý výrobce má svoje ladící postupy v opracování a ladění. Zásah jiného výrobce může handpan i poškodit.
 • 4/ Handpan od 40 do 55.000 Kč. Pořiďte si NEO handpan.
 • NEO handpany vyrábím přímo v HandpanCentru v Říčanech. Mám letité zkušenosti se zvukem handpanů. Během kurzů a spolupracím s výrobci mi prošlo rukama desítky značek, a proto vím, jak znějí nástroje se špičkovým zvukem. Tato kvalita mě inspiruje k vytváření kvalitních nástrojů. Používám pouze materiály profesionálů a vlastním veškeré dostupné vybavení potřebné k výrobě. Každý NEO handpan prochází mým testováním a hledáním chyb, pokud je handpan opatřen mým podpisem a značkou NEO, znamená to, že je handpan perfektně zpracován a vyladěn. Nabízím pouze povedené nástroje, za které ručím svým jménem. V HandpanCentru se osobně setkáme, uvidíte moje zázemí, můžete si zde případně nechat NEO handpan doladit, nebo opravit a k zakoupenému handpanu získáte kurz hry na handpan zdarma. Při budoucím prodeji nebudete mít problém handpan prodat nějakému zájemci.
 • ÚSKALÍ: NEO handpany neprodávám přes internet ani neposílám poštou. NEO handpany si můžete prohlédnout v HANDPAN SHOPU, ale pokud to myslíte s pořízením vážně, musíte si handpany přijet vyzkoušet, osahat, zažít, vychutnat a až pak můžete zakoupit. V případě, že budete ochotni přijet do Říčan z nějaké velké vzdálenosti, poskytnu Vám slevu ve výši dopravy.

Pokud bych vám mohl pomoci z výběrem handpanu nebo byste chtěli handpan na zakázku, kontaktujte mě.

TIPY NA ZÁVĚR:

 • Ujasněte si svojí představu ohledně investice do handpanu a jeho kvalitě
 • Handpany nenakupujte přes internet podle videí, často bývají upravená a skutečný zvuk se může trošku lišit
 • Handpany si osobně vyzkoušejte, musíte cítit vibrace mezi vámi a handpanem
 • Nakupujte pouze ve specializovaných prodejnách po osobním vyzkoušení, kde vám s výběrem i poradí
 • Pořádně si handpan prohlédněte ze všech stran i zevnitř

Přeji Vám mnoho štěstí při pořizování handpanu.

Pokud už handpan máte, zde jsou další články Jak pečovat o handpan

Text: JIŘÍ KÁŠ – Handpan.cz – www.handpanista.cz – www.neo-handpan.cz – www.handpan-kurz.czwww.handpan-výroba.cz

Související obrázky: