Janan Jiříková: Čtyři pilíře pro ŽIVOT V HARMONII

Dnešní doba je velice psychicky náročná, ocitáme se ve stresovém prostředí a jsme pod neustálým společenským tlakem. Pokud cítíte vnitřní neklid, napětí nebo vyčerpání, je na čase uspořádat svoje priority a najet na pohodovou kolej. Zde jsou čtyři základní pilíře pro život v harmonii.

Práce

Práce by vás měla bavit a naplňovat dobrým pocitem. Rozvíjejte svoje dovednosti i znalosti, využívejte svůj potenciál na maximum. Jelikož v práci využíváme především naši analytickou mysl, naučte se mít své myšlenky pod kontrolou a vypořádat s negativním myšlením. Pokud se cítíte vyčerpaní a vystresovaní, zvažte změnu zaměstnání.

Foto: Janan Jiříková – Živé muzicírování Hudba srdcem

Zdravá strava, pohyb, čerstvý vzduch a kvalitní spánek

Vyvážená strava by měla zahrnovat přiměřené množství bílkovin, esenciálních mastných kyselin, komplexních sacharidů, vitamínů, minerálů a vody. Nezdravé možnosti jako rychlé občerstvení, slazené sycené nápoje, alkohol a cukrovinky mohou přivodit únavu a vést ke zdravotním problémům, jako je cukrovka, obezita a onemocnění srdce.

Cvičení je důležité pro zdraví srdce, fyzickou výdrž a náladu. I pouhých 15 minut aktivity každý den dokáže zlepšit vaše zdraví a vaši spokojenost. Choďte na procházky, vyrazte na kolo nebo do posilovny. Cvičení, která pomáhají s hledáním rovnováhy těla a mysli, jsou taiči, jóga. Při těchto cvičeních se lehce a pomalu pohybujete z jedné pozice do druhé.

Choďte pravidelně na čerstvý vzduch. Budete-li příliš dlouho zavření uvnitř, aniž byste viděli sluneční světlo, může to vést ke stavu letargie. Vaše tělo potřebuje vitamín D a slunce je jeho nejlepším zdrojem. Už pouhé dýchání čerstvého vzduchu vám může pomoct dobít energii a cítit se celkově lépe.

Zdravý a kvalitní spánek. I mobilní telefon potřebuje občas vypnout, aby nedošlo k přehřátí a musíme ho dát na nabíječku, aby se dobila baterka, stejně tak každý člověk potřebuje vypnout a dobít. K tomu je potřeba dostatek odpočinku a kvalitní spánek. Pokud bojujete s nespavostí, měli byste se snažit chodit spát a vstávat v pravidelnou dobu. Ve vaší ložnici by měla být tma a ticho a neměli byste používat elektroniku – mobil ani televizi. Energetické nápoje, káva ani alkohol kvalitní spánek nepodporují.

Foto: Janan Jiříková – Živé muzicírování Hudba srdcem

Vztahy s rodinou a přáteli

V každodenním shonu často zapomínáme na to, co je pro nás důležité, co nám dělá radost a také zda jsou s námi spokojeni i ostatní. Zdravé a kvalitní vztahy s lidmi – partnerem, přáteli, rodinou a kolegy – jsou dalším stavebním kamenem naší životní harmonie. Bez nich bychom byli osamělí a nespokojení. O vztahy pečuj nejen svým časem a energií, ale především otevřenou a upřímnou komunikací, empatickým nasloucháním a respektem k názorům druhých. Nezapomeň, že vztahy nás učí pracovat s emocemi, spolupracovat při řešení konfliktů a jsou nám oporou v těžkých časech.

Foto: Janan Jiříková – Živé muzicírování Hudba srdcem

Koníčky, seberozvoj a harmonizace

Čas pro sebe, seberozvoj a koníčky je stejně důležitý jako práce. Přináší nám radost a čerpáme z něj energii. Zájmy jsou skvělou prevencí proti stresu a vyhoření. Koníčky pěstujte dynamické, kde vybijete přebytek energie (sport), uklidňující (meditace), kreativní (umění) a poznávací (cestování). Díky svým zájmům se napojíte na sebe, rozvinete svojí osobnost, najdete smysl i poslání v životě.

Hitem dnešní doby jsou harmonizující / léčivé hudební nástroje NEO handpany, které vyrábí Jiří Káš v HandpanCentru Říčany. NEO handpany jsou využívané v muzikoterapii a zvukoterapii. NEO handpan je kovový hudební nástroj připomínající UFO, na který se hraje rukama. Disponuje naprosto jedinečným zvukem, který u jiných nástrojů nenajdete. Je vhodný pro meditační i energické hraní. Více informací naleznete na www.neo-handpan.cz nebo www.handpan.cz

Jiří Káš při výrobě NEO handpanů – HandpanCentrum ŘíčanyFoto: Petr Hněvsa

Autorka: Janan Jiříková Bosonožka se aktivně zabývá muzikoterapií. S projektem Živé muzicírování – Hudba srdcem navštěvuje školy, školky, domovy seniorů, jógová studia a zdravotnická zařízení, kde pod jejím vedením probíhají hodiny muzikoterapie. Janan krom jiného také maluje a šije krásné oblečení. Doporučujeme její pestrý e-shop s oblečením a látkovými produkty  http://www.eshop.studiojanan.cz/uvod.html

Související obrázky: