Máte poškozený nebo rozladěný handpan? Poradíme Vám, jak a kde ho opravit.

Pokud se vám stalo, že vám handpan spadl na zem nebo nejste spokojeni s jeho laděním, nastává otázka, co s tím?

Jednou jsem se dostal do situace, kdy mi handpan spadl na zem a rozladily se mi dvě noty. Polilo mě horko a hned jsem věděl, že je problém na světě. Chvíli jsem měl tendence vzít kladivo a zkusit to vyklepat nazpět, ale handpan není karoserie vozu, kterou bych vyklepal bez problémů do přijatelného a koukatelného stavu. U handpanu je potřeba myslet hlavně na to, že musí být opraven tak, aby zněl a vypadal ideálně tak jako před poškozením. Takže co s tím?

Pokud se dostanete do podobné situace, rozhodně se nepokoušejte o opravu doma na koleni a rovnou se spojte s výrobcem, který handpan vyráběl, domluvte se s ním na opravě.

Proč je nejlepší se spojit s výrobcem handpanu a ne s nejbližším handpan makerem?

Odpověď je jednoduchá, každý handpan maker má svůj postup ladění a svoje handpany zná nejlépe právě on. Pokud se vám do opravy handpanu pustí jiný výrobce, může dojít k nepřesnostem a i poničení handpanu.

Co oprava obnáší?

To vždy záleží na míře poškození nebo rozladění. Pokud je handpan promáčknutý, může to znamenat i to, že se bude muset handan odborně rozebrat, znovu vyrovnat do ideálního tvaru, doladit všechny noty, slepit a znovu ho celý doladit. Toto je otázka několika dnů a oprava může být finančně náročná. Pokud máte handpan pouze rozladěný bez mechanického poškození, stačí se domluvit s handpan makerem na termínu realizace doladění a během jednoho dne by vám měl být schopen handpan vyladit do původního stavu.

Kdy se handpan rozladí a jak často se handpan ladí?

Dobře postavený handpan se vám jen tak nerozladí. Pokud s handpanem zacházíte citlivě, nenecháte do něj mlátit rozdováděné děti, neházíte s ním v obalu do auta, ale opatrně pokládáte a netlučete do něj jako hluchej do vrat, může to být otázka několika let, něž se vám rozladí. Velice podstatné je, jak kvalitní handpan a jakého výrobce si vyberete.

Levné handpany mají pouze jednu výhodu a to takovou, že jsou levné, ve zpracování a vyladění jsou velice nevýhodné. Drahé handpany mají několik výhod a to takové, že jsou perfektně opracované, noty jsou skvěle zafixované a stabilní, takže vám ladění vydrží několik let a zní božsky, ale mají jednu nevýhodu, jsou drahé. Můj otec když žil říkal, nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci. Když jsem byl mladý, tak jsem toto nechápal, až časem jsem pochopil, co je to za velkou pravdu. A k handpanům tak přistupuji.

Roky jsem hrál na špičkové nástroje MAG a Pan Amor a ani jednou nebylo třeba doladit. Inspirován kvalitou a zpracováním zahraničních výrobců jsem začal vyrábět vlastní handpany pod značkou NEO handpan a po několika měsících hraní a testování se mi noty nerozladily. Pochopil jsem, že když je handpan opravdu precizně udělaný, rozladit ho můžete pouze tak, že na něj budete hrát tvrdě a nebo s ním budete zacházet velice neopatrně.

Doporučení: Pečlivě se o svůj handpan starejte, chovejte se k němu s láskou a maximální opatrností

Zde jsou články Jak pečovat o handpan

Text: JIŘÍ KÁŠ – Handpan.cz – www.handpanista.cz – www.neo-handpan.cz – www.handpan-kurz.cz

Související obrázky: