Mutantní handpan nebo klasický handpan?

Často mi kladete otázku ohledně mutantních handpanů, které se odlišují od klasických tím, že mají větší počet not než je 9+1 a proč se nezabývám jejich výrobou.

Na začátek tohoto článku je potřeba osvětlit, co je handpan mutant.

Mutantní handpan je handpan, který má více jak 10 not na horní skořepině a třeba další noty na spodní skořepině. Na horní polovině je většinou umístěná základní škála not a na spodní části blíže k tělu jsou umístěny basové tóny a od středu směrem dopředu jsou umístěny vyšší tóny doplňující horní noty. Každý handpanmaker však používá svůj klíč k rozmístění not a nedá se úplně standardizovat ani popsat umístění, ale většinou se klade důraz na dobrou hratelnost a dostupnost not. Na videu je ukázka mutantního handpanu 28 výrobce Atma pantam – mutant s vysokými notami na horní skořepině a doplňující basové tóny na spodní skořepině.

Handpan mutant 28 ( výrobce: Atma pantam ) – mutant s vysokými notami na horní skořepině a doplňující basové tóny na spodní skořepině

Mutantní handpany zažívají velký boom, ale mají však svoje pro i proti.

Klady mutantních handpanů

  • 1/ Mutantní handpany rozšiřují hráčské možnosti.
  • 2/ Mutanti nabízejí jedinečný hudební zážitek, pokud je vyrobí špičkový handpanmaker.
  • 3/ Mutant ohromí svým vzhledem.

Zápory mutantních handpanů

  • 1/ Hra venku: Mutantní handpan se spodními notami omezuje herní komfort při hře venku. Pokud si vezmete handpan do přírody, nelze se usadit do klasického tureckého sedu, ale musíte sedět s nohama u sebe. Při hře v tureckém sedu byste si zaslepili spodní notová pole a nemohli byste na ně hrát. Při takovém posedu také vzniká riziko rozladění spodních basových tónů.
  • 2/ Hra ve stojanech. Většina hráčů hraje na stojanech se třemi opěrnými body, pokud máte mutantní handpan se spodními notami, musíte být velice opatrní na umístění handpanu do stojanu. Opěrné body nesmí zasahovat do notových polí, jinak by nezněly a také by se noty mohly snadno rozladit. Pokud potřebujete handpan pootočit, musíte handpan zvednou a najít novou správnou polohu.
  • 3/ Většina hráčů horko těžko zahraje na handpan s deseti notami. Hra na handpan se od jiných nástrojů, třeba od piana, odlišuje tím, že má notová pole daleko od sebe a na takovou hru musíte mít skvěle naučené techniky, které vám umožní vytvářet zajímavé kompozice při středně rychlé a rychlé hře. Pokud máte notová pole pouze nahoře, je hratelnost ještě přijatelná, ale noty ve spodní části už jsou velice problematické na hratelnost a techniku hry. Techniky se můžete naučit na mém handpan kurzu.
  • 4/ Vysoká pořizovací cena. Pokud i nadále toužíte po mutantním handpanu a chcete mít opravdu krásný zážitek ze hry, připravte se na to, že takové handpany jsou opravdu velice drahé. Handpan se 13ti notami nahoře začíná na 2.500 Euro a každá nota navíc je minimálně dalších 150 Euro. Proč uvádím ceny v Eurech? Pokud se rozhodnete pro mutantní handpan s více jak 13ti notami, nechte si ho vyrobit u handpanmakera, který se touto speciální výrobou zabývá, doporučuji si najít výrobce mimo Česko i Slovensko. Špatně postavený mutant vám mnoho příjemných zážitků nepřinese. Je všeobecně známo, že čím více not, tím je větší možnost vzniku disharmonií mezi tóny, rušivých vibrací, vzniku slepých not / nečistých not.

A proč vlastně nevyrábím mutantní NEO handpany?

Vyrobil jsem jich několik, ale spodní tóny mi přijdou nepraktické a radši hraji komfortně na horní skořepině :). Když už mutant, tak jedině noty na horní skořepině. Můj oblíbený mutantní handpan je NEO handpan E3 kurd, 12 not na horní skořepině.

NEO handpan mutant E3 Kurd 12 not – horní skořepina 12 not, handpanmaker: Jiří Káš
NEO handpan mutant F3 low pygmy 12 not – horní skořepina 10 not, handpanmaker: Jiří Káš
NEO handpan mutant F3 low pygmy 12 not – spodní skořepina 2 basové noty, handpanmaker: Jiří Káš

Text: JIŘÍ KÁŠ – Handpan.cz – www.handpanista.cz – www.neo-handpan.cz – www.handpan-kurz.cz, www.magicpan.cz , www.handpan-vyroba.cz

Související obrázky: